Το εκκλησάκι του Αγ. Δημητρίου

Η οικογένεια Μιχάλη Δημητριάδη ανήγειρε εκκλησάκι στην αυλή του Λυκείου Παλαιομετόχου στη μνήμη του Δημήτρη Δημητριάδη.

Το εκκλησάκι του Σχολείου μας - Ιστορικό
Στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2001-2002 η Διευθύντρια του σχολείου μας, κυρία Ορθοδοξία Καλογήρου, ανακοίνωσε με πολλή χαρά στους μαθητές και στους καθηγητές του σχολείου ότι «μια άλλη σημαντική εξέλιξη ήρθε για το σχολείο μας ως ευλογία Θεού. Οικογένεια από την Λευκωσία, που ανήμερα Χριστούγεννα έχασε το παιδί της, το Δημήτρη, αποφάσισε να ανεγείρει στη μνήμη του, στην αυλή του σχολείου μας, παρεκκλήσι στο όνομα του Αγίου Δημητρίου. Έτσι από τον επόμενο χρόνο δίπλα στις αίθουσες διδασκαλίας, στα γήπεδα και στα εργαστήρια, ο σχολικός μας ναός θα αγιάζει και εμάς και το σχολικό μας έργο».

Κατάθεση θεμέλιου λίθου εκκλησίας:
Στις 30 Ιανουαρίου 2003 μαθητές, καθηγητές μα και εκλεκτοί προσκεκλημένοι του λυκείου μας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την τελετή κατάθεσης του θεμέλιου λίθου της εκκλησίας του σχολείου μας. Η διεύθυνση του σχολείου τοποθέτησε μέσα σε ένα μπουκάλι όλα τα χαρτονομίσματα και κέρματα που κυκλοφορούν σήμερα, καθώς και τις εφημερίδες της ίδιας μέρας.
Η ώρα 12.30μ.μ. συγκεντρώθηκαν όλοι στο μέρος όπου είχαν ξεκινήσει ήδη τα έργα οικοδομής και αφού τελέστηκε τρισάγιο, το σφραγισμένο πια μπουκάλι τοποθετήθηκε στο μέρος όπου θα χτιζόταν η Αγία Τράπεζα. Αργότερα αυτό καλύφθηκε με μια πλάκα. «Η τεράστια δωρεά £100,000 προς το σχολείο μας της οικογένειας Μιχάλη Δημητριάδη μας δίδει πια τη δυνατότητα να ζούμε και να εργαζόμαστε υπό την άγρυπνη προστασία του Αγίου Δημητρίου του Μυροβλύτη. Η ψυχή του καλού μας φίλου Δημήτρη είμαι σίγουρη ότι σήμερα μας παρακολουθεί και χαίρεται, γιατί μια δική του επιθυμία γίνεται σήμερα πραγματικότητα», είπε η Διευθύντρια του Λυκείου μας γεμάτη συγκίνηση την ημέρα εκείνη.

Η πρώτη λειτουργία
Στις 23 Απριλίου 2004, ανήμερα του Αγίου Γεωργίου,τελέστηκε η πρώτη λειτουργία, «τα θυρανοίξια». Μια σεμνή και συγκινητική τελετή, κατά την οποία ανοίγουν επίσημα οι πύλες του ναού. Η λειτουργία τελέστηκε από τον πατέρα Μιχάλη Ευθυμίου, παρόντων των αδελφών και της μητέρας του Δημήτρη Δημητριάδη, μαθητών και καθηγητών του Σχολείου μας.

Η τελετή των εγκαινίων
Η τελετή των εγκαινίων έγινε στις 23 Μαΐου, χοροστατούντος του Θεοφιλέστατου Χωρεπισκόπου Τριμιθούντος κ. Βασιλείου και παρόντων αρκετών άλλων ιερέων. Η τελετή που είχε διάρκεια πέραν των 7 ωρών, ξεκίνησε στις 6μ.μ. με Εσπερινό, συνεχίστηκε με τον Όρθρο και τελείωσε με την τελετή των εγκαινίων.
Κατά τη διάρκεια της τελετής, καθαγιάστηκε η Αγία Τράπεζα, αφού πρώτα πλύθηκε με αγιασμένο νερό και στη συνέχεια χρίσθηκε με άγιο Μύρο. Το πλύσιμο γίνεται με αγιασμένο χλιαρό νερό και σαπούνια, συνήθως λευκά. Το πρώτο πλύσιμο ακολουθεί το δεύτερο με οιάνθη (μυρωδάτο κρασί) ή ροδόσταγμα η λευκό οίνο. Η «χρίση» γίνεται με τριπλή σταυροειδή επίχυση του Αγίου Μύρου σε τρία σημεία της Αγίας Τράπεζας. Αφού χρίσθηκε η Αγία Τράπεζα, ακολούθησε η ένδυσή της με κατασάρκιο και την αγία ενδυτή. Στη συνέχεια έγινε η χρίση με άγιο Μύρο τεσσάρων σημείων του ναού. Την όλη τελετή επισφράγισε η πρώτη πανηγυρική αρχιερατική θεία Λειτουργία που είναι το επιστέγασμα των ευχών, των ψαλμών και των ύμνων που προηγήθηκαν κατά τη διάρκεια των διαφόρων φάσεων του καθαγιασμού του ναού.

Αγιογράφηση της αψίδας του Ιερού
Κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2011-2012 αγιογραφήθηκε μετά από ενέργειες της μητρόπολης και της εκκλησιαστικής επιτροπής η αψίδα του ιερού.