Επίσκεψη Ευρωβουλευτή κ. Κώστα Μαυρίδη

Την Παρακευή, 10 Μαρτίου, με ιδιαίτερη τιμή φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας τον Κύπριο Ευρωβουλευτή κ. Κώστα Μαυρίδη τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για την επιμορφωτική διάλεξη, τον εποικοδομητικό διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων που είχε με τους μαθητές/τριες μας.
Ο κ. Μαυρίδης δίνοντας έμφαση στον τρόπο λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στα θεσμικά όργανα και στις αξίες της, κατέληξε στο τι σημαίνει να είσαι ενεργός πολίτης και στη σημασία του να μάχεσαι, να διεκδικείς, να οραματίζεσαι, να στοχεύεις και να πετυχαίνεις.
Οι μαθητές/ τριες του σχολείου μας έκαναν καίριες ερωτήσεις στον Κ. Μαυρίδη, γύρω από θέματα που τους απασχολούν, όπως η συμβολή της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην επίλυση του Κυπριακού προβλήματος, σε ζητήματα διαφθοράς και σε θέματα ασφάλειας που αντιμετωπίζουν τα κράτη- μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ο κ. Μαυρίδης με ιδιαίτερη αμεσότητα και περιεκτικό λόγο απάντησε στα ερωτήματα που του τέθηκαν.